Les a okolí

Součástí areálu je také lesní pozemek, potoky, jezírka, studánka, skalní masiv a louka. Nachází se zde také lesní oltář, tréninkový areál, ohniště a cvičební palouk. Všechna tato místa jsou nedílnou součástí výcviku a pobytů a učíme se jak o přírodu pečovat. Vše se snažíme dělat ohleduplně k rostlinám, zvířatům i sebemenším věcem. Máme tu krmelec pro divokou zvěř, pozorovatelnu v korunách stromů i speciální místa, kde je možné nocovat „pod širákem“. Les je z velké části smrkový, ale najdete tu i buky, duby, modříny a javory. Blízko Irakusa dojo je i skalní „město“ kde je možné se věnovat lezení a také jeskyně a převisy. Skály jsou zde většinou břidlicové a filitové. Za zmínku stojí i to, že areál lemuje potok, na kterém plánuji postavit malou vodní elektrárnu a můžete zde zahlédnou pstruhy. Na menších potocích jsou rybníčky, jezírka a tůně, ve kterých jsou kapři obecní, karasi a také koi kapři. V lesích jsou zde zajíci, kuny, plchové, veverky, srnky, lišky i divoká prasata. Při pozorném sledování uvidíte káně a poštolku. Nedávno jsem se dozvěděl, že v nedalekých Krkonoších se znovu objevují vlci. V údolí je řeka „horská Kamenice“, která prořezává údolí místních hustých lesů a skýtá velké množství pstruhů a sivenů. Prosím všechny, aby u nás respektovali toto bohatsví, nebyli hluční, ani neodhazovali odpadky. V celém areálu Irakusa dojo je zákaz kouření a rozdělávání ohňů na jiných než vyhrazených místech.

V blízkosti Irakusa dojo se nachází mnoho zajímavých turistických cílů. Nejbližším větším městem je Liberec, kde jsou hotely, reastaurace i obchodní centra. Zajímavostí je jistě Liberecký bazén a Aqua park, Zoologická zahrada, Botanická zahrada, horský hotel Ještěd, liberecká galerie a Severočeské muzeum atd. V blízkém okolí Irakusa dojo je obec Držkov (pošta, obchod, hospoda, pekařství), vyhlášené Bozkovské jeskyně, adrenalinový park na Malé Skále, muzeum vodních elektráren v Hamru atd..

Pro méně náročné lyžaře jsou k dispozici sjezdovky v obci Držkov, Plavy, Zásada a pro náročné pak v Harachově. Nejbližší nákupní středisko většího formátu (Penny, Lidl atd.) je v Železném Brodě a velký nákupní areál (nábytek, drogerie, elektronika) včetně potravin je v Jablonci nad Nisou. Zajímavé turistické cíle jsou jistě také: arboretum Černá Studnice, kozí farma a výrobna korálků Pěnčín, zřícenina hradu Frýdštejn a Navarov, Bike park v Rokytnici na Jizerou, přehradní nádrž Souš a Černá Nisa a cyklostezka Járy Cimrmana.

Více na : www.drzkov.cz, www.mestojablonec.cz, www.tanvald.cz, www.mala­skala.cz , www.zeleznybrod.cz